ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ (Δ.Ε.Π.Κ.Α) ΣΕΡΡΩΝ

Η Δ.Ε.Π.Κ.Α Σερρών ιδρύθηκε το 1984 λειτουργώντας ως πνευματικό κέντρο.Όμως από το 1993 είναι μια δημοτική επιχείρηση που συμβάλλει στο δημιουργικό πολιτισμό της πόλης μας.Εργάζονται σ’αυτή 58 περίπου υπάλληλοι, οι περισσότεροι εκπαιδευτές στα επιμορφωτικά τμήματα.Πιο συγκεκριμένα περιλαμβάνει τα εξής τμήματα:
ή Τμήμα Ηλεκτρονικών υπολογιστών
ή Τμήμα aerobic για ενήλικες
ή Τμήμα σουηδικής γυμναστικής για ενήλικες
ή Τμήμα μοντέρνου χορού για ενήλικες
ή Τμήμα κλασικού μπαλέτου για παιδιά
ή Τμήμα κατασκευής κοσμημάτων με καλλιτεχνικό πηλό για ενήλικες
ή Τμήμα ώρας παραμυθιού προσχολικής και σχολικής ηλικίας
ή Τμήμα δανειστικής βιβλιοθήκης με αναγνωστήριο
ή Τμήμα κουκλοθέατρου για παιδιά
ή Τμήμα σκάκι για παιδιά δημοτικού - γυμνασίου
ή Τμήμα ζωγραφικής για παιδιά κι ενήλικες
ή  Υπάρχει και εικαστικό εργαστήρι
Πρέπει να αναφέρουμε πως εκτός από το κεντρικό κτίριο, υπάρχουν και 4 περιφερειακά κέντρα, σε δίαφορες περιοχές της πόλης μας(περιφερειακά κένρτα Νικαίας, Ομόνοιας, Σφαγείων, Κηφισιάς).
Σκοπός της Δ.Ε.Π.Κ.Α είναι η ανταλλαγή κουλτούρας της πόλης μας, με πόλεις ελληνικές και του εξωτερικου, έτσι ώστε να έρθουν διαφορετικοί πολιτισμοί σε επικοινωνία, γνωρίζοντας ο ένας τον άλλον.
Θέλοντας να συμβάλει στην πολιτιστική αναβάθμιση της πόλης μας, διοργανώνει συχνά πολιτιστικές εκδηλώσεις. Μάλιστα πολλοί ξένοι καλλιτέχνες, έχουν επισκεφτεί την πόλη μας τον τελευταίο καιρό, δίνοντας παραστάσεις με μεγάλη επιτυχία.
Έτσι υπάρχουν κάποιοι θεσμοί που έχουν καθιερωθεί πια στις Σέρρες και γίνονται κάθε χρόνο όπως τα ελευθέρια, το Μουσικό Φεστιβάλ κ.α.
Η Δ.Ε.Π.Κ.Α προσπαθεί να γνωστοποιήσει τις διάφορες ενέργειες που κάνει για την πολιτιστική αναβάθμιση της πόλης μας, με κάθε τρόπο και αναγνωρίζοντας τη συμβολή του κάθε Σερραίου δημότη στα οικονομικά της με τις διάφορες φορολογικές επιβαρύνσεις, αισθάνεται τη βαθιά υποχρέωση της συνεχούς επικοινωνίας, ώστε ο κάθε δημότης να ξέρει που πηγαίνουν τα χρήματά του.