ΤΗΛΕΜΑΤΙΚΗ - ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΕΙΣ - ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ

Στο κατάμεστο απο γονείς, επισήμους και μαθητές, Δημοτικό θέατρο Σερρών έγινε η τηλεδιάσκεψη μεταξύ της ομάδας μαθητών του Web Team του 6ου Γυμνασίου και των τεχνικών του ΟΤΕ.
Η τηλεδιάσκεψη έγινε με σύνδεση δύο TAMBERG με εξωτερικές κάμερες μέσω ISDN και με την ταυτόχρονη σύνδεση μέσω του Internet. Ο ήχος συνδέθηκε με τις μικροφωνικές εγκαταστάσεις της αίθουσας και έγινε χρήση ασύρματων μικροφώνων.

Αρχιτέκτονας της τεχνογνωσίας και δημιουργός αυτών των επιτευγμάτων που δεν υπάρχει παρόμοια εμπειρία σε κανένα άλλο σχολείο της Ελλάδας, είναι ο Βαγγέλης Γκιμπερίτης - Καθηγητής Πληροφορικής & Συγγραφέας βιβλίων Πληροφορικής καθώς και συγγραφέας του βιβλίου πληροφορικής του Λυκείου.

Ο τεχνικός του ΟΤΕ κ. Άγγελος Βάκαλος,
κατα την διάρκεια της τηλεδιάσκεψης,
ενημερώνει τους παρευρισκόμενους για τις
νέες τεχνολογίες του ΟΤΕ και τις γραμμές
ISDN και απαντά στις ερωτήσεις των μαθητών.

Αριστερά οι μαθητές  χειρίζονται όλα τα μηχανήματα και τον υπερσύγχρονο εξοπλισμού.
Δεξιά, Ο υπεύθυνος καθηγητής κ. Γκιμπερίτης συντονίζει την τηλεδιάσκεψη,
παρουσιάζοντας ταυτόχρονα το Internet site του σχολείου

Η φοβερή επίλεκτη ομάδα των μαθητών του Web Team
σε τηλεδιάσκεψη με τον τεχνικό του ΟΤΕ στη γιγαντοοθόνη.