ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ

Αρθρο 1: CHER μια μεγάλη ντίβα
Κατερίνα Σερραίου
Μαθήτρια Α' τάξης 6ου υμνασίου Σερρών

Τραγουδά για περισσότερο από 3 δεκαετίες ,πρωταγωνιστεί στις κωμωδίες και στο δράμα μέσα από τις μεγαλύτερες παραγωγές του Χολιγουντ ,ενώ σήμερα ασχολείται και με την σκηνοθεσία. Επίσης η 53άχρονη καλλιτέχνης παραμένει αγέραστη αγνοώντας επιδεικτικά τις φήμες που την θέλουν μόνιμη επισκέπτρια των πλαστικών χειρούργων. Ο λόγος για την διάσημη Cher που κάθε χρονιά έχει αναφορά σ'αυτήν. Οι 55άρηδες θυμούνται μια Cher παντρεμένη τον Σόνι Μπόνο και τραγουδάει την Νο 1 επιτυχία ''I got you babe''.Οι 30άρηδες την ερμηνευτική δεινότητά της στην ταινία ''Κάτω από την λάμψη του φεγγαριού'' ενώ οι 15άχρονοι την Νο 1 επιτυχία ''Believe'' στην οποία η επιτυχημένη καλλιτέχνης σχετίζεται με μία από τις πιο εκρηκτικές εμφανίσεις που έχει  κάνει ποτέ αστέρας της σόουμπιζ.
     Η Σέρλιν Σαρκανσιάν Λα Πιέρ όπως είναι το πραγματικό όνομά της στο τέλος του αιώνα έχει καταφέρει αυτό  που λίγοι συνάδελφοί της κατάφεραν μετά από μία σύντομη περίοδο ύφεσης επανέρχεται στο προσκήνιο δυνατότερη και ακόμα πιο επιτυχημένη.
     Η Σερ μεγάλωσε στο Λος Αντζελες ,εκεί όπου η μητέρα τη Τζόρτζια Χολτ είχε περισσότερες πιθανότητες να    βρει δουλειά σε ταινίες ή τηλεοπτικές παραγωγές που χρειάζονταν μικρούς γυναικείους ρόλους. Γι'αυτό και η Σερ μεγαλώνοντας στο χώρο του θεάματος δεν είναι παράξενο που εμπλέχτηκε από πολύ μικρή ηλικία σ'αυτόν.  Σε μικρή όμως ηλικία τίποτε δεν έδειχνε πως η σερ θα μεταμορφωνόταν σε αστέρι πρώτου μεγέθους. Στο σχολείο δεν τα πήγαινε καλά εξαιτίας της δυσλεξίας της.
     Η ίδια υποστηρίζει ότι η ζωή της άρχισε να έχει ενδιαφέρον σε ηλικία 16 ετών ,δηλαδή όταν συνάντησε τον  Σόνι Μπόνο που είχε ήδη μία μικρή αλλά σημαντική εμπειρία στο χώρο της ποπ. Αργότερα η Σερ αποφάσισε να  μείνει στην αρχή με την πρόφαση πως θα του καθαρίζει το σπίτι αντί του ενοικίου χωρίς όμως να προβλέψει ότι στη συνέχεια θα τον ερωτεύονταν.
     Αυτός της πρότεινα για πρώτη φορά να τραγουδήσει. Η πρώτη μεγάλη επιτυχία ήρθε το 1965με το πολυδιασκευασμένο ''I Got You Babe'' που πούλησε περισσότερα από 1 εκατομμύριο αντίτυπα.
     Την δεκαετία του '70 το ντουέτο αρχίζει μια από τις πιο επιτυχημένες σειρές της αμερικάνικης τηλεόρασης       ''The Sonny and cher Comedy Hour''.' Ομως η περίοδος του ντουέτου τελειώνει και η Σερ κάνει τα πρώτα επιτυχημένα βήματα στη σόλο καριέρα της. Στη συνέχεια ακολουθούν δύο σύντομοι γάμοι με τον Γκρεγκ Άλμαω και  τον Τζον Σίμονς. Ως το 1982 ήτα η χειρότερη περίοδος της ζωής της Σερ μια και δεν ακούγονταν πουθενά το όνομά της και η ίδια βρισκόταν σε άθλια οικονομική κατάσταση. Τότε όμως ξεκινάει μια εξίσου επιτυχημένη καριέρα στον κινηματογράφο με την ταινία'' Η εξαφάνιση της Κάρεν Σίλγκουντ'' που την θέτει υποψήφια για Όσκαρ 2ου γυναικείου ρόλου. Δύο χρόνια αργότερα κερδίζει στις Κάννες το βραβείο πρώτου γυναικείου ρόλου για  την ταινία ''Mask'' και το πολυπόθητο Οσκαρ το παίρνει τελικά με την συγκλονιστική όντως ερμηνεία της στην  ταινία ''Κάτω από την λάμψη του φεγγαριού'' δίπλα στον Νίκολας Κέιτζ.
     Οι φήμες για τις δεκάδες πλαστικές εγχειρήσεις ,οι εμφανίσεις της στις τελετές των Όσκαρ όπου οι ενδυματολογικές της προτιμήσεις που σοκάρουν κυριολεκτικά το κοινό και οι σχέσεις της με πολύ μικρότερους άντρες    τροφοδοτούν συνεχώς τα κουτσομπολίστικα περιοδικά.
     Ωστόσο η Σερ συνεχίζει ακάθεκτη τη μία επιτυχία μετά την άλλη ,και πρόσφατα επανήλθε για άλλη μια φορά   στην κορυφή των επιτυχιών με το Νο 1 τραγούδι ''Believe'' υπαίτιο για την καθιέρωση της εκ νέου ως νεανικού ποπ ειδώλου.