Αρθρο: Βραδυά τιμών & τεχνολογίας
Νίκος Νικολάου
Μαθητής Γ τάξης 6ου Γυμνασίου Σερρών
Υπεύθυνος Καθηγητης: ΓΚΙΜΠΕΡΙΤΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ - Πληροφορικός Συγγραφέας

Η Ε.Λ.Μ.Ε. ΣΕΡΡΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ:
ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΤΟΥ 2000
ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΜΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΜΑΣ κ. ΓΚΙΜΠΕΡΙΤΗ ΒΑΓΓΕΛΗ.
ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ
Σύγχρoνα οπτικοακουστικά
μέσα και μοντέρνοι τρόποι διδασκαλίας
ΠΟΛΥΜΕΣΑ - ΓΡΑΦΙΚΑ
Επεξεργασίας Εικόνας, Ηχου, VIDEO Παρουσίαση μέσω Η/Υ εκπαιδευτικών
προγραμμάτων (Φυσικής, Χημείας, Φιλολογικών)
INTERNET
Σύνδεση και παρουσίαση
Αναζητήσεις - Ηλεκτρονικό ΤαχυδρομείοΤηλεεκπαίδευση
Παρουσίαση: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΓΚΙΜΠΕΡΙΤΗΣ καθηγητής - συγγραφέας
Βοηθοί του: 4 συμμαθητές μου μαζί και εγώ

Είναι η πρώτη φορά που ήρθα σε επαφή μέσα στην κατάμεστη αίθουσα του πολιτιστικού κέντρου Σερρών με τόσο πολύ κόσμο. Κατάμεστη η αίθουσα και με ορθίους που παρακολούθησαν για 2 ώρες την παρουσίασή μας. Ο Σύλλογος καθητών Σερρών τίμησε τον καθηγητή μας κ. Γκιμπερίτη για την προσφορά του στην εκπαίδευση και το συγγραφικό του έργο και του ζήτησε να παρουσιάσει τα Πολυμέσα, Γραφικά και Internet.
     Στη συνέχεια ο κος Γκιμπερίτης έκανε την πρόταση σε τέσσερις μαθητές να παρουσιάσουμε εμείς όλο το πρόγραμμα, την ώρα που θα μιλά στο κοινό. Δέχτηκα, αλλά μια βδομάδα πριν απο την παρουσίαση ήμουν μέσα στο άγχος. Τελικά η επιτυχία, Το κοινό έμεινε έκπληκτο απο την παρουσίασή μας και εμείς ζήσαμε μια ανεπανάλυπτη εμπειρία που δεν νομίζω ότι θα μου δοθεί ξανά.
     Ο εξοπλισμός που κουβαλήσαμε απο το σχολείο περιελάμβανε τα πάντα και η παρουσίαση έγινε με τα τελειώτερα μηχανήματα. Δύο Η/Υ pentium,Βίντεο Προβολέα γιγαντοοθόνης, 2 τηλεοράσεις 30", Κονσόλα βίντεο και μουσικής, Βιντεοκάμερες, modem, Οργανο midi συνθεσάιζερ. Ψηφιακή κάμερα κ.λ.π
     Η παρουσίαη περιείχε τρεις ενότητες.

ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ
ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΑ
ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΟΝΤΕΡΝΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
 Η φιλοσοφία των  νέων αναλυτικώνπρογραμμάτων σπουδών. Βιβλία πολλαπλής επιλογής.
Συγχρονα οπτικοακουστικά μέσα διδασκαλίας.Εισαγωγή πληροφορικής στο Ενιαίο Λύκειο

ΤΑ ΠΟΛΥΜΕΣΑ
ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
Απαραίτητος εξοπλισμός Εικόνα, Ηχου, Βίντεο, Εκπαιδευτικές εφαρμογές μέσω Η/Υ
Εγκυκλοπαίδειες Φυσική, Χημεία, Ιστορία, Τέχνες, Φιλολογικά κ.α
Εδώ Στην ενότητα αυτή παρουσιάσαμε:
α.  Τα προγράμματα επεξεργασίας και τροποποίησης εικόνας. Φωτογραφίσαμε ψηφιακά παρευρισκόμενους και τροποποιήσαμε τις φωγραφίες με το Adobe Photoshop, Kai;s Photo Power goo.
β.  Ηχογραφίσαμε ένα τραγούδι με το midi συνθεσάιζερ, στη συνέχεια το τροποιήσαμε με το πρόγραμμα σύνθεσης και επεξεργασίας ήχου Cake Walk.
γ.  Εξεργαστήκαμε μουσικά κομάτια wav με το πρόγραμμα SoudForge με εφέ και μίξεις.
δ.  Κάναμε επίδειξη του προγράμματος Ulead Media Studio δημιουργώντας ένα διαφημιστικό Video Clip.
ε.  Δείξαμε την συμπίεση ενός βίντεο μορφής AVI σε ram για μετάδοση μέσω του Internet.
z.  Παρουσιάσαμε Εκπαιδευτικές εφαρμογές όπως την διαλογική εφαρμογή χημείας ChemLab της CorelDraw, κ.α.

INTERNET
ΖΩΝΤΑΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ, ΤΟΥ ΥΠΕΡΔΥΚΤΙΟΥ, ΤΩΝ 100 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ
ΣΥΝΔΡΩΜΗΤΩΝ
Τι είναι το internetτρόποι σύνδεσης Αναζήτηση πληροφοριών Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο
Συνομιλίες (με κείμενο, ήχο και εικόνα) Χρησιμότητα Τηλεεκπαίδευση
Στην ενότητα αυτή:
α.  Συνδεθήκαμε με το Internet.
β.  Δείξαμε χρήσιμες τοποθεσίες και βέβαια το σχολείο μας.
γ.  Παρουσιάσαμε τις μηχανές αναζήτησης
δ.  Επεξηγήσαμε το λεκτρονικό ταχυδρομείο.
ε.  Συνομιλήσαμε σε πραγματικό χρόνο με Ρόδο μέσω βίντεο και ήχου με το NetMeeting.
z.  Παρουσιάσαμε το WebPhone και τη δυνατότητα τηλεεκπαίδευσης.

Οι άλλοι συμμαθητές μου που έλαβαν μέρος στην παρουσίαση:

Γιώργος

Πάρις