6ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΕΡΡΩΝ
ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 1998 - 1999
ΔΙΑΤΡΟΦΗ & ΥΓΕΙΑ
O 11κάλογος της Υγιεινής Διατροφής

1. Να τρώς πάντα το πρωί και να μην πηγαίνεις ποτέ νηστι-κός στο σχολείο. Για πρωινό να συνηθίσεις να πίνεις γάλα ή χυμούς φρούτων, χωρίς ζάχαρη. Είναι προτιμότερο να φτιάχνεις εσύ τους χυμούς μόνος σου από φρέσκα φρούτα που υπάρχουν στο σπίτι. Να τρώς μαύρο ή ημίλευκο ψωμί (ολικής αλέσεως) ή ένα κουλούρι.
2. Στο κολατσό να αγοράζεις φυσικούς χυμούς ή σάντουιτς,
χωρίς λιπαρά αλλαντικά. Ένα γιαούρτι ή ρυζόγαλο, ένα φρούτο (μήλο) ή ένα κουλούρι με τυρί, αποτε-λούν καλές εναλλακτικές λύσεις.
3. Κρέας ή κοτόπου-λο να τρώς 1 ή 2 φορές την εβδομάδα.
4. Να τρώς 2 έως 3 φορές την εβδομάδα όσπρια και λαχανικά.
5. Να τρώς μια φορά την εβδομάδα, τουλάχιστον, φρέσκο ψάρι.
6. Στο μεσημεριανό ή βραδινό σου να υπάρχει φρέσκια σαλάτα.
7. Αν αισθανθείς πείνα το απόγευμα, φάε ένα φρούτο.
8. Μην τρώς γλυκό ή παγωτό ή ζαχαρωτό πιο συχνά από μία φορά την εβδομάδα και όχι σε μεγάλες ποσότητε.
9. Μάθε να τρώς: α) σε τακτές ώρες, β) αργά και ήσυχα, γ) όχι μεγάλες ποσότητες. Η παχυσαρκία αποτελεί παράγοντα κινδύνου για την υγεία σου.
10. Να θυμάσαι πάντα ότι για να αγοραστεί ένα τρόφιμο που δεν έχει θρεπτική αξία πρέπει να ξεγελαστεί αυτός που το αγοράζει. Γι’ αυτό όλες οι βλαπτικές τροφές υπερτερούν των ωφέλιμων σε εμφάνιση.
11. Τέλος, να θυμάσαι πάντα ότι αυτό που ξεδιψά καλύτερα απ’ οτιδήποτε άλλο, είναι το νερό. Όταν λοιπόν θέλεις να σβήσεις τη δίψα σου, ο πιο
κατάλληλος τρόπος είναι να πιείς ένα ποτήρι νερό.

Ό,τι μαθαίνουμε στην Παιδική μας ηλικία, μας συντροφευεί σε ολη μας τη ζωή.
Μάθε να τρως σωστά για να αισθάνεσαι καλά κάθε μέρα.