Η ΣΥΝΤΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΜΗΝΑ Φεβρουαρίου 2000
Με τον Διευθυντή της Μουσικής Βιβλιοθήκης του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών
κ. Κρίστοφ Στρούνξ
(δείτε τις όλες τις προηγούμενες συνεντεύξεις μας)

Οι μαθητές
της ομάδας συνεντεύξεων του 6ου Γυμνασίου Σερρών.
Ο Διευθυντής της μουσικής
βιβλιοθήκης
του Μεγάρου Μουσικής
κ. Κρίστοφ Στρούνξ
Για τις συνεντεύξεις μας χρησιμοποιούμε: 2 δημοσιογραφικά κασετόφωνα, φωτογραφική μηχανή, Βιντεοκάμερα. Στη συνέχεια γίνεται απομαγνητοφώνηση και την αναλαμβάνουν οι συμμαθητές μας της ομάδας Web Team οι οποίοι ετοιμάζουν τις φωτογραφίες και πληκτρολογούν τα κείμενα. Τέλος, ο καθηγητής μας κύριος Βαγγέλης Γκιμπερίτης, που είναι και ο συντονιστής όλης της εφημερίδας και του site του σχολείου μας, αναλαμβάνει την δημιουργία της τελικής σχεδίασης της σελίδας και την τοποθέτησή της στο υπερδίκτυο.
Οι μαθητές της ομάδας συνεντεύξεων: Αυγερινού Χρυσάνθη, Κοτρώνη Ελίνα, Ζγέρα Νάντια,  Παπαδοπούλου Μαρία, Παπαδοπούλου Δέσποινα, Τουτουντζής Μάρκος, Κότσικας Μανώλης, Παπακωνσταντίνου Νίκος, Μπορμπουδάκης Κώστας, Δήμου Νατάσα, Χατζηπέτκου Σέμη, Μουταφτσή Μαρία, Σαρμαδάκης Γιάννης, Αγαπίου Βαγγελίτσα, Φουντούκη Ζωή, Τζελέπη Παυλίνα. Υπεύθυνος καθηγητής  Βαγγέλης Γκιμπερίτης.

Κύριε Διευθυντά, Τι εννοείτε με τον όρο «Μουσική Βιβλιοθήκη;»
     Μουσική βιβλιοθήκη είναι ένα τμήμα του μουσική μεγάρου Αθηνών όπου μπορεί κάποιος να βρει πληροφορίες για πολλά είδη μουσικής, όπως π.χ δημοτική μουσική της Ελλάδας και άλλων χωρών, σοβαρή μουσική όλων των ειδών. Επίσης υπάρχει η Εθνομουσικολογία, δηλαδή υλικό από μουσικές παραδόσεις από όλον τον κόσμο.

Γιατί η βιβλιοθήκη ονομάστηκε Λίλιαν Βουδούρη;
     Η βιβλιοθήκη έγινε με πρωτοβουλία του συλλόγου «Οι φίλοι της μουσικής» στην Αθήνα και όταν είχε αρχίσει η κατασκευή του μεγάλου υπήρχε η πρόβλεψη ότι στο μέλλον θα γίνει μια εκσυγχρονισμένη μουσική βιβλιοθήκη. Ο προϋπολογισμός ήταν τεράστιος και ευτυχώς βρέθηκε ένας χορηγός που ήταν το ίδρυμα «Λίλιαν Βουδούρη» που μας έκανε μια πολλή μεγάλη δωρεά. Ετσι, προς τιμήν της η βιβλιοθήκη ονομάστηκε Λίλιαν Βουδούρη.

Πότε ιδρύθηκε και ποιοι ήταν οι πρωτεργάτες της;
     Ιδρύθηκε το 1994 και οι πρωτεργάτες της είναι ο Σύλλογος «Φίλοι της Μουσικής». Εγώ είμαι ο πρώτος μουσικολόγος που εργάστηκα στη βιβλιοθήκη. Το 1995 ήρθε και μια ομάδα από Ελληνες μουσικολόγους και βιβλιοθηκονόμοι και έκαναν παγκόσμιο ρεκόρ στην οργάνωση. Πριν τρία χρόνια ανοίξαμε και είμαστε σύμφωνα με τις κριτικές, μια μεγάλη βιβλιοθήκη.

Σε πόσα τμήματα χωρίζετε η βιβλιοθήκη;
     Είναι η αίθουσα του κοινού, η αίθουσα υποδοχής, τα γραφεία, τα δύο βιβλιοστάσια. Στο σημείο αυτό πρέπει να τονίσω το σύστημα εξυπηρέτησης του κοινού.  Σαν τμήματα έχουμε το τμήμα των σύγχρονων πληροφοριών, το λογιστήριο και το αρχείο μουσικής. Ο χρήστης δεν μπορεί από μόνος του να έχει πρόσβαση στο υλικό, αλλά κάποιος αρμόδιος από το προσωπικό μας του φέρνει ότι ζητήσει.

Υπάρχει ανταπόκριση από το κοινό;
     Αρκετά μεγάλη. Φέτος ο αριθμός των επισκεπτών χρηστών αυξήθηκε κατά 100% στους χρήστες που αντλούν πληροφορίες μέσω Internet και 30% αύξηση στους εδώ επισκέπτες.

Κύριε Διευθυντά, ευχαριστούμε που μας δεχτήκατε για τη ξενάγηση και την συνέντευξη
Η ευχαρίστηση είναι δική μας.