ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σερρών διαθέτει τα εξής τμήματα :
        Κεντρικό βιβλιοστάσιο.
        Τμήμα λογοτεχνίας.
        Παιδική Βιβλιοθήκη.
        Αναγνωστήριο.

ΣΥΛΛΟΓΗ
     Η βιβλιοθήκη σήμερα αριθμεί 40.000 τόμους βιβλίων και 140 περίπου τίτλους περιοδικών. Αναλυτικότερα η συλλογή περιλαμβάνει:
--- Βιβλία που καλύπτουν όλη την ανθρώπινη γνώση.
--- Πληροφοριακό υλικό (εγκυκλοπαιδείες, λεξικά, βιβλιογραφίες, οδηγούς κλπ.).
--- Τοπική συλλογή με σερραϊκά έντυπα, δηλαδή βιβλία που ο συγγραφέας είναι Σερραίος ή το περιεχόμενο αναφέρεται στις Σέρρες ή έχουν τυπωθεί στις Σέρρες.
--- Σπάνια βιβλία, κατάλοιπα από τις παλιές βιβλιοθήκες των μονών του Τιμίου Προδρόμου και Εικοσιφοίνισσας.
--- Βιβλία και περιοδικά που τυπώθηκαν το 19ο αιώνα.
--- Τοπικές εφημερίδες από το 1952 μέχρι σήμερα.
--- Την εφημερίδα της Κυβερνήσεως (ΦΕΚ) από το 1952 μέχρι σήμερα.
--- Λογοτεχνική συλλογή αποτελούμενη από 5.000 περίπου τίτλους ελληνικού και ξένου μυθιστορήματος.
--- Σχολικά βοηθήματα για τα μαθήματα της έκθεσης, των αρχαίων και νέων ελληνικών, των μαθηματικών, της φυσικής και της χημείας για τους μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων.
--- Για τους σπουδαστές επίσης των ΤΕΙ υπάρχει ειδική έντυπη συλλογή χρήσιμη για τις εργασίες τους. Η συλλογή συμπληρώνεται με οπτικοακουστικό υλικό αποτελούμενο από ταινίες  VIDEO, 40 ελληνικά και ξένα CDs.
--- CD-ROMS με θέματα τέχνης, ιστορίας, γεωγραφίας, θρησκείας, πολιτισμού, τέχνης κλπ.

Μακέτες του νέου κτιρίου που ήδη κτίζεται

ΤΑΞΙΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ
     Το ταξινομικό σύστημα της βιβλιοθήκης είναι το δεκαδικό σύστημα Melvil Dewey. Το σύστημα αυτό, που χωρίζει τη γνώση σε δέκα κατηγορίες, εφαρμόζεται διεθνώς από τις περισσότερες λαϊκές βιβλιοθήκες.
     Οι γενικές κατηγορίες είναι οι εξής:
     000 Γενικά θέματα-Η/Υ-Βιβλιοθηκονομία.
     100 Φιλοσοφία-Ψυχολογία-Λογική-Ηθική.
     200 Θρησκεία-Μυθολογία.
     300 Κοινωνικές επιστήμες (Οικονομία-Δίκαιο-Εκπαίδευση-Λαογραφία).
     400 Γλώσσα.
     500 Θετικές επιστήμες (Μαθηματικά-Φυσική-Χημεία-Γεωλογία)
     600 Εφαρμοσμένες επιστήμες (Ιατρική-Μηχανική-Γεωργία-Τεχνολογία).
     700 Τέχνη (Αρχιτεκτονική-Γλυπτική-Ζωγραφική-Μουσική-Αθλητισμός).
     800 Λογοτεχνία.
     900 Γεωγραφία-Ιστορία-Βιογραφίες.
     Καθεμιά από τις παραπάνω κατηγορίες υποδιαιρείται σε άλλες δέκα.
     .
     Τα βιβλία που δανείζονται συχνότερα είναι ταξινομημένα και κωδικοποιημένα σε ειδικές κατηγορίες:
     Μ Ελληνικό μυθιστόρημα.
     Δ Ελληνικό διήγημα.
     Ξ Ξένο μυθιστόρημα.
     Από το 1992 άρχισε η μηχανοργάνωση της βιβλιοθήκης με το σύστημα ΑΒΕΚΤ 4.00. Καταχωρήθηκαν περίπου 18.000 βιβλία. Η ταξινόμηση γίνεται με το Δεκαδικό Ταξινομικό Σύστημα Melvil Dewey (DDC Dewey 20th ed) και η καταλογογράφηση σύμφωνα με το διεθνές σύστημα ΑΑCR2 (Anglo-American Cataloging Rules, 2nd ed.). Η θεματική ευρετηρίαση ακολουθεί τον κατάλογο θεματικών επικεφαλίδων της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος και το Sears List of Subject Headings.
     Μετά το πέρας της καταχώρησης των βιβλίων, η ανάκτηση πληροφοριών από τη βάση δεδομένων θα γίνεται μέσω τερματικών από τον ίδιο το χρήστη.
     Από το χειμώνα του 1997, η Βιβλιοθήκη Σερρών έχει συνδεθεί με το Διαδίκτυο (ΙΝΤΕΡΝΕΤ). Τα μέλη της ιβλιοθήκης έχουν τη δυνατότητα να χρησιμοποιούν το Internet δωρεάν για αναζήτηση πληροφοριών ή για τη λήψη και αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (E-Mail). Η σύνδεση της βιβλιοθήκης στο Δίκτυο αποτελεί μιά διαρκή ευγενική προσφορά του Κόμβου Internet Σερρών της Hellas On Line.