ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΣΕΡΡΩΝ

Στο Νομό και στην πόλη, υπάρχουν 15 ξενοδοχεία που διαθέτουν περίπου 1000 κλίνες και ενοικιαζόμενα δωμάτια.
H ευγένεια και το χαμόγελο είναι χαρακτηριστικό όλων των Σερραίων και η φιλοξενία είναι πραγματικά εξαιρετική.
Στα ξενοδοχεία θα βρείτε δωμάτια Business Class, νυφικές σουίτες, αίθουσες σεμιναρίων, μπάρ, καφετέριες, και άλλες σύγχρονες ανέσεις.
   Tο Chalet στο Λαϊλιά, στο χιονοδρομικό κέντρο, από τα καλύτερα της Bορείου Eλλάδος, έχει τη δυνατότητα να    φιλοξενεί όλο το χρόνο μεγάλο αριθμό επισκεπτών, οι οποίοι θέλουν να απολαύσουν τα χειμερινά σπόρ αλλά και τις φυσικές ομορφιές.
   Έξω απο το Σιδηρόκαστρο και σε μια τοποθεσία με πανοραμική θέα, βρίσκονται τα Λουτρά Σιδηροκάστρου που τα τελευταία χρόνια έχουν εκσυχρονισθεί, με άριστες εγκαταστάσεις, ώστε να μπορούν να φιλοξενήσουν ποιοτικά και ποσοστικά Eλληνες και όχι μόνο επισκέπτες για λουτροθεραπεία.
  Yδροθεραπευτήριο λειτουργεί επίσης και στην κοινότητα Θερμών καθώς και στο Aγγιστρο.
Αμέσως παρακάτω σας παρουσιάζουμε τα ξενοδοχεία της πόλης.

ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ  METROPOLIS
      Στο κέντρο της πόλης μας βρίσκεται ένα νεοκλασικό κτίριο στο οποίο στεγάζεται το ξενοδοχείο METROPOLIS.
     Χτίστηκε το 1930 για να  λειτουργήσει ως ξενοδοχείο. Ιδιοκτήτης ήταν ο Κος Σπύρος  Στέργιου και σήμερα ανήκει στην κόρη του Ψυχολόγου Σταυρούλα. Είναι ενοικιασμένο από τους Π. Γιαννόπουλο και Α.. Τσούκαλο.
     Το 1930 ήταν το κορυφαίο ξενοδοχείο της πόλης μας στο οποίο διανυκτέρευσαν όλοι οι άρχοντες της εποχής, βασιλιάδες, πρωθυπουργοί κ.τ.λ.
     Η  τελευταία ανακαίνιση έγινε στο τέλος του 2000  και συνεχίζεται σταδιακά σε διάφορους τομείς.
     Σήμερα ανακαινισμένο με τις σύγχρονες ανέσεις και προδιαγραφές της φιλοξενίας ξεχωρίζει για το στυλ και την αρχιτεκτονική του. Σε κάθε δωμάτιο διαθέτει κλιματισμό, mini-bar , TV  και ο χώρος του κλασικού σαλονιού εξασφαλίζει άνετη διαμονή.
     Κάθε δωμάτιο έχει τη δική του προσωπικότητα, ύφος και στυλ αφού η διακόσμηση είναι διαφορετική για το καθένα. Οι γύψινες  διακοσμήσεις, η περίτεχνη οροφή και τα κλασικά κομμάτια επίπλωσης χαρίζουν ζεστασιά στην ατμόσφαιρα.
     Διαθέτη προσωπικό 5 άτομα.
     Το ξενοδοχείο είναι ιδανική επιλογή για τους   εμπορικούς Αντιπροσώπους , Επιχειρηματίες , Τεχνικούς   και   για  διερχόμενους τουρίστες διότι βρίσκετε στο κέντρο της πόλεως.

Δ. Σολωμού 49
Τηλ.   0321-54433, 63065, 22271, 98435, 98436
FAX: 0321-54433, 63065, 22271, 98435, 98436
e-mail : metropol@otenet.gr , metropol@iron.gr
62122  ΣΕΡΡΕΣ

ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ XENIA
Το ξενοδοχείο ΧΕΝΙΑ χτίστηκε το 1962 και είναι ιδιοκτησία του Εθνικού οργανισμού Τουρισμού (ΕΟΤ). Σήμερα είναι ενοικιασμένο σε ιδιώτη ο οποίος έχει αναλάβει τη λειτουργία του. Διαθέτει 57 δωμάτια με 114 κλίνες.
Πριν από τέσσερα χρόνια ανακαινίστηκαν τα δωμάτιά του. Απασχολεί 11 άτομα ως προσωπικό. Διαθέτει 2 αίθουσες δεξιώσεων, μία μεγάλη και μία μικρή. Μεγαλύτερη κίνηση παρουσιάζει το καλοκαίρι.
Αγίας Σοφίας 1
Τηλ.0321-24752

ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ELPIDA
Σύγχρονο πολυτελές και προσεχτικά σχεδιασμένο στη λεπτομέρειά του, το <<ΕΛΠΙΔΑ>> είναι ένα νέο, κεντρικό και ήσυχο ξενοδοχείο.
Χτίστηκε το 1987. Διαθέτει 80 φωτεινά και κομψά διακοσμημένα δωμάτια με 152 κλίνες. Τα δωμάτια έχουν ιδιαίτερο μπάνιο και μπαλκόνι, τηλέφωνο και μουσική. Διαθέτει ευρύχωρο σαλόνι με τηλεόραση, αίθουσα συνεδριάσεων, μπαρ, καφετέρια, εστιατόριο με εξαιρετική ελληνική και διεθνή κουζίνα και room service.
Γενικά συνδυάζει την άνεση και την πολυτέλεια. Τελευταία ανακαίνιση έγινε το 1999 και συνεχίζει να πραγματοποιείται.
Διαθέτει προσωπικό 25 ατόμων.
Το ξενοδοχείο είναι ιδανική επιλογή για τους ταξιδιώτες, εμπορευόμενους και κυρίως αθλητές αποστολές που έρχονται στην πόλη μας για τις αθλητικές τους υποχρεώσεις όσο και για τουρισμό.
Mεραρχίας 66
Τηλ. 0321-59311-4

ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ PARK HOTEL
Το ξενοδοχείο PARK HOTEL βρίσκεται στην πλατεία Ελευθερίας.
Χτίστηκε το 1962. Διαθέτει 60 δωμάτια με 120 κλίνες.
Απασχολεί 10 άτομα προσωπικό.
Η τελευταία ανακαίνιση έγινε πριν από 3 χρόνια.
Η πληρότητά του κυμαίνεται γύρο στο 50%.
Συνήθως παρουσιάζεται κίνηση την άνοιξη από διερχόμενους για εργασία.
Πλατεία Ελευθερίας
Τηλ.0321-22133

ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ GALAXY
Βρίσκεται στο κέντρο της πόλης, στη γωνία των οδών Π. Τσαλδάρη και Μεραρχίας.
Χτίστηκε το 1960.
Το ξενοδοχείο το διαχειρίζονται οι αδελφοί πατρίκιοι.
Αποτελείται από 49 ανακαινισμένα δωμάτια με σύνολο κλινών 90.
Φέτος πρόκειται να γίνει νέα ανακαίνιση. Κάθε δωμάτιο διαθέτει ιδιαίτερο λουτρό, τηλεόραση, τηλέφωνο ενώ αρκετά δωμάτια διαθέτουν και τον απαιτούμενο κλιματισμό.
Στο Β΄ όροφο υπάρχει το σαλόνι και λειτουργεί η αίθουσα πρωινού.
Το προσωπικό του ξενοδοχείου αποτελείται από 7 άτομα.
Ο τουρισμός  είναι κυρίως εμπορικός το χειμώνα (αντιπρόσωποι διαφόρων εταιρειών από Αθήνα), το Δε καλοκαίρι διανυκτερεύουν αρκετά γκρουπ διερχόμενων Ρουμάνων.
Π. Τσαλδάρη 1
Τηλ.0321-23289

ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ELENA

Άρχισε να λειτουργεί το 1961.
Υπήρχε ένα διώροφο κτίριο επάνω στο οποίο χτίστηκε  το ξενοδοχείο. Ιδιοκτήτης του είναι ο κ. Φαρδέλας.
Διαθέτει 39 δωμάτια με 69κλίνες.
Το προσωπικό αποτελείται από 6 άτομα.
Ανακαίνιση έγινε πριν από ένα χρόνο.
Η πληρότητά του κυμαίνεται γύρο στο 40-50%.
Μεγαλύτερη κίνηση έχει από τον Ιούνιο ως το Δεκέμβριο.
Είναι Γ΄ κατηγορίας.
Τσαλοπούλου 11