ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ - Διάφορα
Στη στήλη θα βρείτε γελοιογραφίες, ανέκδοτα, σταυρόλεξα, σπαζοκεφαλιές, κουίζ, κουφά.
Επίσης, στη στήλη αυτή έχουμε την τιμή να φιλοξενούμε μερικές γελοιογραφίες ενός μεγάλου και σημαντικού Ελληνα γελοιογράφου, δημοσιογράφου, ποιητή, φύλακα των συνόρων μας (απο την Σύμη), και αγαπητού φίλου του σχολείου μας, Μάριου Ζαμπίκου. Τον ευχαριστούμε πάρα πολύ.
Οι μαθητές & υπεύθ. καθηγητής του σχολείου

Αρθρο: Ανέκδοτα
Νίνα Μπατουρισβίλι
Μαθήτρια Β' Τάξης 6ου Γυμνασίου Σερρών

1. Στο Μάθημα της Φυσικής, ο δάσκαλος λέει στην τάξη : «Και τώρα θα μελετήσουμε το πίθηκο. προσέξτε με καλά».

2. Τι κάνουν οι ληστές όταν βαριούνται να μετρήσουν τα λεφτά που έκλεψαν από την τράπεζα;
Παρακολουθούν τις ειδήσεις, για να ακούσουν το ποσό από την Τηλεόραση.

3)Τι λέει ένας τοίχος στον άλλον;
απαντ.:  Ραντεβού στη Γωνία

4) Τι κοινό έχει ένας γύφτος με έναν Παναθηναϊκό;
απαντ. Και οι δυο συχνάζουν στην Ομόνοια.

3) Τι λέει η καρφίτσα στο Μπαλόνι;
απαντ.: Απόψε κάνεις μπαμ!

Αρθρο: Accept
Νίκος Ιντζίδης
Μαθητής Γ' Τάξης 6ου Γυμνασίου Σερρών

ACCEPT το συγκρότημα που έγραψε ιστορία ως την τελική διαλυσή του.

Το 1978 εμφανίστηκε στην αγορά το πρώτο album μιας νέας γερμανικής μπάντα.Το album λέγονταν ACCEPT. Το ίδιο και το συγκρότημα. Αυτό που λέγεται για τους ACCEPT είναι πως αποτελούν την ιδανική μίξη των AC/DC με τους judas priest. Το ίδιο λέγεται για το δεύτερο δίσκο τους το I'm A Rebel (80). Από εκεί και πέρα, όμως, οι ACCEPT μπολιάζουν τη μουσική. Τα ''Breaker'' (81) και ''Restless ant wild'' (82) εμφανίζουν ακόμα και
πρόταση στοιχείο.
     Οι ACCEPT γίνονται βασιλιάδες και τα γρυλίσματα του τραγουδιστή UDO DIRRSCHNEIDER με το βαρύ, διπλό κιθαριστικό ήχο αποτελούν το σήμα κατατεθέν τους. Η συνέπεια είναι εξίσου εντυπωσιακή : με το "balls to the wall"(83) κατακτούν τις ΗΠΑ,ενώ το "METAL HEART" (84) βάζει ολόκληρο του κόσμου στα πόδια  τους. περιοδείες, ο κόσμος ενθουσιάζεται και οι ACCEPT αποκτούν θρυλικό status.Το ''Russion Royllette" του 86 είναι και αυτό πολύ καλό, αλλά τα πρώτα προβλήματα εμφανίζονται. O UDO φέυγει,τη θέση του παίρνει ο David Reece και το "Eat the heat" (89) απογοητεύει τους πάντες.
     Οι ACCEPT διαλύονται και το 1992 ύστερα από χιλιάδες γράμματα που δέχτηκε το FAN CLUB τους αποφασίζουν να επανασυνδεθούν. Τα τρία albums που θα κυκλοφορήσουν μέχρι να ξαναδιαλυθούν το 1996 ,απλά δικαιολογούν τις περιοδείες τους όπου για μια φορά ακόμη γίνεται λαϊκό προσκύνημα.

W.A.S.P. Nation’s STORY
     Οι W.A.S.P. αποτελούν ένα από τα θρυλικά Metal συγκροτήματα, που άφησαν ανεξίτηλα τα σημάδια τους στη δεκαετία του  80 κυρίως. Ανεξάρτητα από μόδες , τάσης , είδη και φυλές οι W.A.S.P.έχουν επιζήσει μέχρι της αρχές του εικοστού πρώτου αιώνα και προσφέρουν αυτό που προσέφεραν πάντα απλόχερα: HEAVY METAL STRAIGHT FROM HEART!
      Η ψυχή του συγκροτήματος είναι ο δίμετρος BLACKIE LAWLESS ο οποίος ήταν κάποτε ιδρυτικό μέλος των New York Dolls και πρώην μέλος  των Killer Cair . Μαζί με τον Criss Holwes (πυρήνας) και με άλλους μουσικούς έβγαλαν καταπληκτικά ALBUMS:
1) W.A.S.P.
2) THE LAST COMMANS
3) INSIDE THE ELECTRIC CIRCUS
4) LIVE… IN THE RAW
5) THE HEADLESS CHILDREN
6) CRIMSON IDOL
7) FIRST BLOOD, LAST CUTS
8) STILL NOT BLACK ENOUGH
9) KILL, FUCK, DIE
10) DOOBLE LIVE ASSANSINS
11) HELLDORADO

Ακούγοντας  το καταλαβαίνεις την ένταση που σου δίνει το παραδοσιακό  HEAVY  METAL.(Πλην ίσως το INSIDE THE ELECTRIC CIRCUS).
    Περιοδεύοντας σε διάφορες χώρες , έχουν αποκτήσει εκατομμύρια FANS οι οποίοι πιστεύουν ότι είναι υπερβολικά άγριο συγκρότημα στη σκηνή και παλιότερα λογοκρίθηκαν από τους γονείς, ακόμα και από την εκδοτική τους εταιρία.  Αυτοί όμως παραμένουν δυνατοί και συνεχίζουν να σταδιοδρομούν.
    Ένα μόνο σας συμβουλεύω : Ακούστε τους και δεν θα χάσετε

Αρθρο: Δεινόσαυροι
Βηθλεέμ Παπαδοπούλου
Μαθήτρια Α' Τάξης 6ου Γυμνασίου Σερρών

Η λέξη δεινόσαυρος σημαίνει «φοβερή σαύρα ». Τα πλάσματα αυτά έζησαν πριν από 65 ως 225 εκατομμύρια χρόνια, πολύ προτού εμφανιστούν άνθρωποι στη Γη. Προέρχονταν από ερπετά.
    Οι δεινόσαυροι διακρίνονταν σε δύο ομάδες φυτοφάγους και σαρκοφάγους. Όλοι οι σαρκοφάγοι άνηκαν στην ομάδα των Θηριόπαδων. Οι Σαυρόπαδες, οι μεγαλύτεροι από όλους τους άλλους δεινόσαυρους, ήταν φυτοφάγοι. Ο Σκελιδόσαυρος, ο Ενοπλοκέφαλος, ο Στεγόσαυρος κ.α είχαν μια οστέινη θωράκιση, που προστάτευε από τα δόντια και τα νύχια των μεγάλων σαρκοφάγων δεινόσαυρων.
    Ο Βραχιόσαυρος, που ανήκε στους Σαυρόποδες, ήταν από τα μεγαλύτερα όντα που έζησαν ποτέ στον πλανήτη μας. Είχε μήκος 22μ., ύψος 12μ. και ζύγιζε περίπου 70 τόνους. Ακόμα μεγαλύτερος ήταν ο Ουλτράσαυρος, που ζύγιζε γύρω στους 130 τόνους, δηλαδή όσο 20 μεγάλοι ελέφαντες. Μικρότερος από όλους ήταν ο Κομψάγναθος, που είχε μέγεθος κόκορα.
     Ο Tυραννόσαυρος ήταν ο πιο φοβερός σαρκοφάγος δεινόσαυρος. Είχε μεγάλο κεφάλι με δυνατά κοφτερά δόντια. Το μήκος του έφτανε τα 15μ. και μπορούσε να σταθεί στα πισινά του πόδια. Τα περισσότερα είδη βάδιζαν και με τα 4 άκρα τους. Άλλοι χρησιμοποιούσαν μόνο τα δύο πίσω πόδια ενώ τα μπροστινά δεν ήταν ιδιαίτερα αναπτυγμένα. Οι φυτοφάγοι Οιχουανόδοντοι, για παράδειγμα, που έφταναν σε μήκος τα 10μ., περπατούσαν με τη βοήθεια της δυνατής ουράς τους. Χρησιμοποιούσαν τα μπροστινά τα μπροστά άκρα για να πιάνουν την τροφή τους.
    Η αιτία της εξαφάνισης τους πριν από 65 περίπου εκατομμύρια χρόνια, παραμένει ακόμα άγνωστη. Ορισμένοι επιστήμονες την αποδίδουν σε κλιματολογικές συνθήκες. Το σημαντικό είναι ότι εξαφανίστηκαν χωρίς να αφήσουν καθόλου απογόνους.

.Επιστροφή στην κεντρική σελίδα της εφημερίδας