ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ - Διάφορα
Στη στήλη θα βρείτε γελοιογραφίες, ανέκδοτα, σταυρόλεξα, σπαζοκεφαλιές, κουίζ, κουφά.
Επίσης, στη στήλη αυτή έχουμε την τιμή να φιλοξενούμε μερικές γελοιογραφίες ενός μεγάλου και σημαντικού Έλληνα γελοιογράφου, δημοσιογράφου, ποιητή, φύλακα των συνόρων μας (απο την Σύμη), και αγαπητού φίλου του σχολείου μας,  Μάριου Ζαμπίκου. Τον ευχαριστούμε πάρα πολύ.
Οι μαθητές & υπεύθ. καθηγητής του σχολείου

Αρθρο 1ο: Γελοιογραφία κ.α
Μάριος Ζαμπίκος
Γελοιογράφος, Ποιητής, Δημοσιογράφος
Ο ΠΡΟΣΤΑΤΗΣ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ (Σύμη), ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ ΜΙΧΑΗΛ Η ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ. ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ

Αρθρο 2ο: Σταυρόλεξο
Στεργίου Αγγελική
Μαθήτρια Β4 6ου Γυμνασίου Σερρών
Υπεύθ. Καθήτρια: Ελένη Δομπούλα
1. Ραγδαίες βροχές με δυνατό άνεμο, αστραπές και κεραυνούς. 2. Θέση ... καθηγητή. 3. Καθολικός Ιερωμένος. 4. Είναι μερικά αγήματα. 5. Η κοίτη χειμάρρου. 6. Μια ήπειρος. 7. Κι αυτή ... γυρίζει. 8. Αμοιβή ηθοποιού. 9. Κι η αλεπού όσα δεν φτάνει. 10. Αρπαχτικό πουλί με κοντό γαμψό ράμφος. 11. Χτιστή δεξαμενή νερού. 12. Κλώνος με σταφύλια. 13. Τα φέρνει κι αυτά ... ο καιρός 14. Συχνά είναι αμοιβαία. 15. Κάνουμε ... σ’ όσους βοηθούμε σε κακή ενέργεια. 16. Το εμπόρευμά του φορτώνει. 17. Καμιά φορά ... πάει μακριά 18. Είναι α χρόνος. 19. Ίδιοι σε μέγεθος. 20. Μίσχος λουλουδιού, φύλλου η καρπού. 21. Χειρωνακτική μπορεί να είναι. 22. Οπαδός καθυστερημένων ιδεολογιών τάσεων. 23. Παπούτσι ... αλόγου. 24. Ειρηνικό δέντρο. 25. Τον ψηλότερο βαθμό της ιεροσύνης κατέχει. 26. Θυμίζουν και κλέφτες. 27. Εξάσκηση στρατιώτη στο χειρισμό του ατομικού οπλισμού. 28. Σκεπάσματα σκευών ή δοχείων. 29. Ξεκουράζει και ο μεσημεριανός. 30. Άτολμος, λιγόψυχος. 31. Βγαίνει απ’ αυτά ο ... έξαλλος 32. Γκέμια, ηνία. 33. Μυαλό την κατεβάζει. 34. Μια αίσθηση. 35. Δεν υπάρχει δεύτερος. 36. Χθες ήταν αυριανό. 37. Πάει και στην ... κούλουρη. 38. Ατομική, ιδιωτική. 39. Πολύ φτωχό είναι.

Άρθρο 3ο: ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΕΣ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ
ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μαθητής του Β4, 1ου Γυμνασίου Μεταμόρφωσης
Υπεύθ. Καθηγήτρια: Όλγα Λούφου
ΝΙΝΤΕΝΤΟ 64
Χαρακτηρίζεται ως ο κυρίαρχος των παιχνιδομηχανών, γιατί είναι η μόνη παιχνιδομηχανή που έχει 64 bits και κάνει τα παιχνίδια του ΝΙΤΕΝΤΟ 64 να φαίνονται ζωντανά. Τα γραφικά του είναι παραστατικά τόσο, που σε μεταφέρουν μέσα στην οθόνη.
Η τιμή του είναι λίγο τσουχτερή, αλλά οι οπαδοί του είναι απόλυτα ικανοποιημένοι.
Αξίζει όμως να το δοκιμάσουν και οι μη οπαδοί για να καταλάβουν την τελειότητα στην κατηγορία του. Τα παιχνίδια του δυστυχώς είναι περιορισμένα εως λιγοστά, κι έτσι δεν καλύπτουν όλες τις προτιμήσεις. Η τιμή του είναι γύρω στις 65.500δρχ..
Παιχνίδια που συνιστούνται:Super Mario 64, Wave Race, Mario Kart .
Περιοδικό που συνιστάται : δεν υπάρχει.
SEGA SATURN
Θεωρείται ο καλύτερος στα 32 bit των παιχνιδομηχανών της αγοράς. Έχει μικρή διαφορά από το PLAYSTAΤION γιατί, η Sega έχει πιο πολύ εμπειρία στα γραφικά και γενικά στα παιχνίδια. Κυκλοφορούν κάποιες φήμες οτι θα υπάρξει ένα τσιπ το οποίο θα τοποθετείται στο Sega Saturn και θα μετατρέπει τα παιχνίδια του σε 64 bit. Θα περιμένουμε με αγωνία. Στο Saturn επίσης τοποθετούνται: Stereo Audio CD, Photo CD (για φωτογραφικές δημιουργίες και high tech άλμπουμ)τιμή 9.900. Από τον Δεκέμβριο μπορείς να γίνεις μέλος στο INTERNET: Με λίγα λόγια δεν παίζεις το ΖΕΙΣ.
Η τιμή του είναι γύρω στις 59.900δρχ.
Περιοδικό που συνιστάται: Sega Power.
Παιχνίδια που συνιστούνται: Sega Rally, Fighter'sMegamix, Tomb Raiders
Bug too!
SONY PLAYSTATION
Είναι η δεύτερη καλύτερη παιχνιδομηχανή των 32 bit της αγοράς.
Στα παιχνίδια βέβαια δεν έχει την εμπειρία της Sega αλλά ορισμένα είναι πολύ καλά που θα μπορούσαμε να πούμε ότι την ξεπερνάει. Σε γενικές γραμμές δεν μπορούμε να πούμε ότι συγκινεί ιδιαίτερα, ούτε έχει κάτι ενδιαφέρον ώστε να συναρπάσει τον παίχτη.
ΠΡΟΣΟΧΗ:Το Sony Playstation όταν δουλεύει πολλές ώρες υπερθερμαίνεται και χαλάει. Είναι ένα αρκετά σοβαρό μειονέκτημα.
Η τιμή του ειναί γύρω στις 59.900.
Το περιοδικό που συνιστάτε: Play Station Pro.
Tα παιχνίδια που συνιστούνται: Crash Badicout,Tomb Raider,Motor toon 2,TEKKEN 3.

Αρθρο 2ο: Παράξενα και Ρεκόρ
Απιδοπούλου Πόπη
Μαθήτρια Γ1 6ου Γυμνασίου Σερρών
Υπεύθ. Καθήτρια: Ελένη Δομπούλα
Ρεκόρ ορθοστασίας
Ο Σουάμι Μαουγκίρι Μαχααρίζ, παρέμεινε όρθιος επί 17 χρόνια στην προσπάθειά του, να κάνει μια μετάνοια. Όταν κοιμότανε ακουμπούσε σε μια σανίδα. Πέθανε το 1980, σε ηλικία 85 χρονών.
Τοπίο μικρό βιβλίο.
Το μικρότερο τυπωμένο βιβλίο που υπάρχει στην αγορά έχει τυπωθεί σε χαρτί 22 μιλιγραμμαρίων με διαστάσεις 1 επί 1 χιλιοστά. Είναι το παιδικό παραμύθι ''Ο Γερο Βασιλιάς Κόουλ'' και εκδόθηκε σε 85 έντυπα. Οι σελίδες του γυρίζονται προσεκτικά με τη βοήθεια μιας βελόνας.
Η μικρότερη νυχτερίδα.
Η μικρότερη νυχτερίδα είναι η Κίττι με τη μύτη γουρουνιού, με άνοιγμα φτερών 160 χιλιοστών του μέτρου.
Το μεγαλύτερο μάτι.
Το γιγαντιαίο καλαμάρι, Architenthis, έχει το μεγαλύτερο μάτι απ'όλα τα ζώα. Η οφθαλμική διάμετρος μπορεί να ξεπεράσει τα 38 εκατοστά.