ΤΟΠΙΚΑ ΝΕΑ ΣΕΡΡΩΝ

Οι μαθητές της Γ3 6ου Γυμνασίου Σερρών
Υπεύθ. Καθηγήτρια Βιβίνα Ιλανίδου

Αρθρο 1: Αθλητισμός και άτομα με ειδικές ανάγκες
Στις Σέρρες ,8-9 Νοεμβρίου στην αίθουσα του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. ,θα πραγματοποιηθεί πανελλήνιο συνέδριο με θέμα: "Αθλητισμός και άτομα με ειδικές ανάγκες".Η εκδήλωση αυτή διοργανώνεται στο πλαίσιο του Οργανισμού Πολιτιστικής Πρωτεύουσας , σε συνεργασία με το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και τα ΤΕΦΑΑ Σερρών και Θεσ/νίκης.

Αρθρο 2: Δημιουργία στις Σέρρες ειδικού Σχολείου
Εγκρίθηκε από την αρμόδια Ευρωπαϊκή επιτροπή η δημιουργία ειδικού σχολείου στην πόλη των Σερρών.
Η σημασία του ειδικής Επαγγελματικής Σχολής, η οποία εντάσσεται στο νομοσχέδιο που κατατίθεται στη Βουλή. Είναι να δοθεί διέξοδος στα άτομα μα ειδικές ανάγκες, όσον αφορά την προετοιμασία τους για να ενταχθούν δημιουργικά στην κοινωνική ζωή. Το ειδικό Σχολείο θα έχει σκοπό την κατάρτιση σε κάποια επαγγέλματα και θα ετοιμάζει τα παιδιά σε κάποιες ειδικότητες που φτάνουν μέχρι και τη χρησιμοποίηση ηλεκτρονικού υπολογιστή.