ΑΡΘΡΟ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥ

Λεωνίδας Κασάπης: Δημοσιογράφος και φίλος του σχολείου μας,
συνεργάζεται με την ΕΡΑ Σερρών,
την εφημερίδα Ακριτική Φωνή και ασχολείται με το ρεπορτάζ.
Τίτλος 1ου άρθρου: H νέα παραγωγή του ΔΗΠΕΘΕ Σερρών

΄΄Βασιλικά με λεν Θανάση.....΄΄
με τον Σταύρο Παράβα και την Άννα Φονσου
Την κωμωδία του Γιώργου Αρμένη ΄΄Βασιλικά με λεν Θανάση΄΄ ανεβάζει κεντρική σκηνή του ΔΗΠΕΘΕ Σερρών με πρωταγωνιστές τους γνωστούς ηθοποιούς Σταύρο Παράβα και την Άννα Φόνσου,η οποία και θα σκηνοθετήσει το έργο, οι πρόβες του οποίου έχουν ξεκινήσει εδώ και λίγες μέρες.

Σε συνέντευξη τύπου που δόθηκε οι δυο καλλιτέχνες μίλησαν με τα καλύτερα λόγια για αυτήν τους την συνεργασία, ενώ δεν παρέλειψαν να τονίσουν την καλή φήμη που έχει στην Αθήνα το ΔΗΠΕΘΕ Σερρών. Εξέφρασαν την ικανοποίηση τους διότι το θέατρο αλλά και η πόλη τους αγκάλιασε και τους ζέστανε, ενώ μίλησαν με αγάπη για τον καλλιτεχνικό διευθυντή τον κ. Γιώργο Σίσκο.

Επισήμαναν ότι τα ΔΗΠΕΘΕ της χώρας γίνεται η πιο σοβαρή θεατρική δουλειά. Δεν παρέλειψαν να αναφερθούν στην Μελίνα Μερκούρη που ίδρυσε όλα αυτά τα ΔΗΠΕΘΕ και έτσι έδωσε την δυνατότητα σε πολλούς ηθοποιούς να φύγουν από την Αθήνα και να γυρίσουν ολόκληρη την Ελλάδα.

Απαντώντας σε ερωτήσεις δημοσιογράφων, σημείωσαν ότι είναι ευχαριστημένοι που δεν κάνουν τηλεόραση διότι αυτό που έχει σημασία και αξία για έναν ηθοποιό είναι το σανίδι. Από αυτό ξεκίνησαν και οι δύο και απλώς ο κινηματογράφος τους έκανε γνωστούς στο πλατύ κοινό.

Τα σκηνικά και τα κουστούμια είναι της Νίκης Πέρδικα, η μουσική επιμέλεια του Βασίλη Νικολάου, ο φωτισμός του Μιχάλη Κουβόπουλου και βοηθός σκηνοθέτη είναι ο Μιχάλης Κοβανίδης .

Στην διανομή των ρόλων παίρνουν μέρος εκτός των προαναφερομένων ηθοποιών οι:
Χρήστος Μοραΐτης , Ηλίας Κατέβας , Παναγιώτης Ραπτάκης, Μαριάννα Αδαμαντλιδου, Μιχάλης Κοβανιδης και σε έκτακτη συμμετοχή η Βίλμα Τσακίρη.

Τίτλος 2ου άρθρου: Οι Αγρότες