ΑΡΘΡΟ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥ

Στη στήλη αυτή γράφουν επαγγαλματίες δημοσιογράφοι, (αφιλοκερδώς) για λογαριασμό της σχολικής εφημερίδας. Εμείς οι μαθητές, ερχόμενοι σε επαφή μαζί τους, μελετώντας τα γραπτά τους, τις ιδέες τους και τον τρόπο εργασίας τους, διδασκόμαστε μέσα απο τα άρθρα τους και γι' αυτό τους ευχαριστούμε πάρα πολύ.
Το μήνα αυτόν έχουμε την τιμή να φιλοξενούμε τους δημοσιογράφους Ηλία Γεωργιάδη και Λεωνίδα Κασάπη

Γεωργιάδης Ηλίας: Δημοσιογράφος - Νομικός - Καθηγητής
και φίλος του σχολείου μας.

Τίτλος Άρθρου:   Η αλήθεια είναι μονόδρομος
     Μία είναι η αλήθεια για να επιτύχει τους σκοπούς του και να ζήσει την πραγμάτωση των ονείρων ο κάθε μαθητής όπως και ο κάθε αθλητής. Η συνεχής μελέτη και η κατάκτηση της γνώσης με όλα τα μέσα. Όπως ο αθλητής επιτυγχάνει τις επιδόσεις που στοχεύει ΜΟΝΟΝ κατόπιν συνεχούς προπόνησης, έτσι και ο μαθητής θα κατακτήσει το ποθούμενο με την αδιατάρακτη μελέτη.
     Αυτή είναι η αλήθεια και αυτό είναι το μυστικό της επιτυχίας. Είναι διαπιστωμένο
και βεβαιωμένο στην πράξη, ότι τίποτε δεν είναι ακατόρθωτο και ότι όποιος θέλει μπορεί.
Σκεφτείτε ο καθένας μας, τι μπορεί να καταφέρει εάν τηρήσει έναν προγραμματισμό στις καθημερινές του συνήθειες.
     Θα του περισσέψει τόσος χρόνος που θα απορεί με τον εαυτό του, πως είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο!
     Υποθέστε ότι αφιερώνεται κάθε μέρα, λίγο, από τον ελεύθερο χρόνο σας, για να διαβάσετε 10 έστω σελίδες από ένα εξωσχολικό βιβλίο! Σε είκοσι μέρες -έξω τα Σαββατοκύριακα-θα έχετε διαβάσει 200 σελίδες, σε 12 μήνες 2400 σελίδες και δεν θα το πιστεύετε ούτε οι ίδιοι. Αν αυτή την αλήθεια την διδάσκονταν οι μαθητές από την πρώτη ώρα που αρχίζουν το σχολείο με επιμονή, υπομονή και φορτικότητα, αναλογίστε πόσο διαφορετικά θα ήταν τα εκπαιδευτικά μας πράγματα.
     Συνεχής, λοιπόν, αδιατάρακτη μελέτη, συστηματική και προγραμματισμένη, δίνει απάντηση σε όλα τα προβλήματα και οδηγεί σίγουρα στον μόνο ΑΛΗΘΙΝΟ δρόμο της γνώσης και της κατάκτησης του επιθυμητού στόχου. Αυτή η αλήθεια αν γίνει βίωμα στους μαθητές δεν θα έχουν ανάγκη κανένα νόμο και καμία μεταρρύθμιση γιατί ΌΛΕΣ οι πόρτες θα είναι ανοικτές και δεν θα έχουν ανάγκη ούτε από ενισχυτικές διδασκαλίες, ούτε από παραπαιδεία, αλλά νικητές και τροπαιούχοι θα πανηγυρίζουν την επιτυχία τους!
 Αυτή είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ γι'αυτό είναι και.....μονόδρομος!!

Λεωνίδας Κασάπης: Δημοσιογράφος και φίλος του σχολείου μας,
συνεργάζεται με την ΕΡΑ Σερρών,
την εφημερίδα Ακριτική Φωνή και ασχολείται με το ρεπορτάζ.
Τίτλος Άρθρου: ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ
Για τη διαχείριση της ΒΙ.ΠΕ. από τον Δήμο Λευκώνα

Ο νεοσύστατος Δήμος Λευκώνα ανοίγει τον δρόμο της μεταβίβασης της διαχείρισης των Βιομηχανικών Περιοχών από τη τοπική αυτοδιοίκηση. Η ΕΤΒΑ αντιμετωπίζει αυτήν την αλλαγή του καθεστώτος και ήδη η πρώτη επαφή έχει γίνει. Κλιμάκιο της τράπεζας από την Θεσσαλονίκη με επικεφαλής τον προϊστάμενο κ. Συμεών Καρέμλογλου και τους κυρίους Γεράσιμο Τζουμπαλάτη, Βασίλη Λυκοστράτη και Δημήτρη Λουλουδόπουλο συναντήθηκαν στην ΒΙ.ΠΕ. με εκπροσώπους του νέου Δήμου με επικεφαλής τον Πρόεδρο της Κοινότητας Λευκώνα κ. Στέφανο Φωτιάδη, συμμετείχαν οι αντιπρόεδροι κυρίως Θωμάς Παπαδόπουλος (Καλά Δένδρα), Γαβριήλ Κοκίδης (Χριστός) και συζήτησαν διάφορα θέματα που έχουν να κάνουν με την καλύτερη λειτουργία της ΒΙ.ΠΕ. στον δήμο.
     Ο νόμος δίνει το δικαίωμα της λειτουργίας ενός φορέα, με τη μορφή Ανώνυμης Εταιρίας με την συμμετοχή φορέων και ιδιωτών, ο οποίος θα διαχειριστεί την Βιομηχανική Περιοχή.
Βασικός στόχος και τον δύο πλευρών αποτελεί η δημιουργία ανισόπεδου κόμβου, έργο για το οποίο θα καταβληθεί να ενταχθεί στο πρώτο Πακέτο Σαντέρ.
     Καθώς επίσης θα αντιμετωπισθεί και το θέμα του σκουπιδότοπου.
     Στον φιλόξενο χώρο της εταιρίας ΕΛΜΑ που πραγματοποιήθηκε η συνάντηση την Δευτέρα το πρωί, έγινε αναφορά στις δραστηριότητες της ΕΤΒΑ η οποία πολύ σύντομα θα παρέχει όλα τα τραπεζικά προϊόντα, ενώ μέχρι το τέλος του 1998 θα είναι έτοιμο και το πρόγραμμα καταθέσεων.
     Προς το παρόν απορρίφθηκε η πρόταση του Δήμου για τη δημιουργία ενός καταστήματος της ΕΤΒΑ στην ΒΙ.ΠΕ.
     Η συζήτηση ήταν επικοδομητική και οι δύο πλευρές έμειναν ικανοποιημένες.