ΑΡΘΡΟ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥ

Στη στήλη αυτή γράφουν επαγγαλματίες δημοσιογράφοι, (αφιλοκερδώς) για λογαριασμό της σχολικής εφημερίδας. Εμείς οι μαθητές, ερχόμενοι σε επαφή μαζί τους, μελετώντας τα γραπτά τους, τις ιδέες τους και τον τρόπο εργασίας τους, διδασκόμαστε μέσα απο τα άρθρα τους και γι' αυτό τους ευχαριστούμε πάρα πολύ.                                Το μήνα αυτόν έχουμε την τιμή να φιλοξενούμε τη δημοσιογράφο Μαρία Χειμονίδου.

Ζωή Χειμονίδου. Δημοσιογράφος του γραπτού, ραδιοφωνικού
και τηλεοπτικού τύπου και φίλη του σχολείου μας.
Σήμερα γράφει για τις εφημερίδες
Ελέυθερο Βήμα και Σερραϊκά Σπορ
Τίτλος Άρθρου:   ΕΛΛΑΣ Η ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΑΠΕΡΓΙΩΝ

Ο γενικός δείκτης στο χρηματιστήριο αξιών της Αθήνας ανεβαίνει (αισιόδοξο), τα οικονομικά, όμως, των Ελλήνων πολιτών συνεχώς μειώνονται (άκρως απαισιόδοξο).
     Ο κόσμος ξεσηκώνεται. Ο μόνος τρόπος αντίδρασης; Οι απεργιακές κινητοποιήσεις και δυστυχώς έχουμε αρκετές όλο το χρόνο, από όλους τους κλάδους.
     Δικαίως, κάποιοι υποστήριξαν ότι η Ελλάδα είναι η χώρα των απεργιών.
     Τι να γίνει όμως;
     Οι μισθοί των εργαζομένων, είναι μισθοί "πείνας", ας μου επιτραπεί η έκφραση. Το ποσοστό της ανεργίας, συνεχώς αυξάνει.
     Κι όσο περνούν τα χρόνια, τόσο πιο πολύ θα δυσκολεύουν τα πράγματα, κυρίως για τους νέους.
     Τα ενοίκια έχουν φτάσει στα ύψη, το βιοτικό επίπεδο είναι ιδιαίτερα υψηλό, όπως άλλωστε, και το κόστος ζωής.
     Πως θα ζήσουμε, πως θα αντεπεξέλθουμε στις απαιτήσεις της σημερινής και της αυριανής κοινωνίας;
     Κανείς δεν μας απαντά.
     Το μόνο που ξέρουν να κάνουν καλά τα πολιτικά πρόσωπα αυτού του τόπου, είναι να μιλάνε για λιτότητα και για το πως θα προλάβουμε το τρένο της ΟΝΕ.
     Με άδεια τσέπη κ. Παπαντωνίου, δεν έχεις το κουράγιο να τρέξεις!