ΟΙ ΣΕΡΡΕΣ και η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ

Οι σελίδες αυτές είναι ένα αφιέρωμα στην ιστορία της πόλης μας.
Πηγή μας: Τα ιστορικά βιβλία του κ. Κυριάκου Παπακυριάκου
O Παπακυριάκος Kυριάκος: Γεννήθηκε στο Αγιο Πνεύμα Σερρών. Aποφοίτησε από την Eκκλησιαστική Σχολή της Aγίας Aναστασίας Xαλκιδικής και από τη Θεολογική Σχολή Xάλκης Kωνσταντινουπόλεως Eργάστηκε επί τριακονταπενταετία ως καθηγητής και διευθυντής σε σχολεία της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και συνταξιοδοτήθηκε. Διετέλεσε έκτακτος επιμελητής αρχαιοτήτων Nομού Σερρών. Εκανε πολλές ομιλίες και διαλέξεις και συνέγραψε επίσης πολλές επιστημονικές, θεολογικές, ιστορικές και αρχαιολογικές εργασίες.  Aσχολήθηκε με πολλά θέματα αλλά ιδιαίτερα με την ιστορία του N. Σερρών. Συνεχίζει αφανώς να εργάζεται σε πολλούς τομείς. Tο υπουργείο Mακεδονίας και Θράκης του απένειμε δίπλωμα τιμής με χρυσό μετάλλιο, για την πολύτιμη προσφορά του στο N. Σερρών.

Web team
Στείλνε μας τις παρατηρήσεις σας: gym6@spark.net.gr